Přejít na obsah

Studentské práce

Detail studentské práce

Název: OCR ručně psaných matematických výrazů
Typ práce: Diplomová práce
Obor: UI
Rok zadání: 2014/2015
Zadáno: zadáno Jaroslav Antošovský
Dokončeno: dokončeno 2016/2017
Zadavatel: Bureš Lukáš

Detail

 


1. Úvod

Rozpoznávání rukou psaného textu (Handwriten text - HWT) je schopnost počítače přijímat a srozumitelně interpretovat ručně psaný vstup ze zdrojů, jako jsou papírové dokumenty, fotografie nebo zařízení s dotykovými obrazovkami. Obraz psaného textu může být snímán „off-line“ z naskenovaného kusu papíru nebo „online“ například psaním na dotykové ploše. Uplatnění aplikací rozpoznávání rukou psaného textu lze najít například při čtení adres pohledů a dopisů, při převodu psaného textu do elektronické podoby, atd.2. Rámcové zadání

Cílem práce je implementovat rozpoznávač ručně psaných matematických výrazů. Nejprve by se jednalo o rozpoznávač například číslovek 0-9 a dále o rozpoznávání dalších matematických znaků. Následně by mohl být rozpoznaný matematický výraz zapsaný ve formě LaTeX kódu. Téma práce je zaměřeno na zpracování digitálního obrazu, strojové učení a klasifikaci. Problém lze rozdělit do několika menších úloh a ty řešit v jednotlivých projektech a následně spojit do bakalářské a diplomové práce.

Rámcové zadání:

  • Seznámit se s problematikou OCR.
  • Implementovat OCR rozpoznávač ručně psaných matematických výrazů (lokalizace textu, nalezení jednotlivých znaků, klasifikace znaků).
  • Implementovat generátor rozpoznaných matematických výrazů s exportem LaTeX souboru.
  • Vyhodnocení úspěšnosti rozpoznávání.

 

3. Požadavky:

Chuť pracovat a učit se novým věcem, samostatnost, základní znalost programování v C++ a/nebo MATLABu, zájem o oblast zpracování digitálního obrazu výhodou.